The World League is a tournament featured in the anime/manga series, Beyblade Burst Evolution.

Entry Requirements

To enter the World League, the team must show good results on their continental league.

Entrants

Name Beyblades Used Position Eliminated by
BC Sol Genesis Valtryek 6Vortex Reboot
Berserk Roktavor 4Cross Flugel
Kinetic Satomb 2Glaive Loop
Alter Cognite 6Meteor Trans
Giga Gaianon Vertical Cycle
Jumbo Jormuntor Jerk Unite
Champions N/A
Raging Bulls

Blast Jinnius 5Glaive Guard
Drain Fafnir 8 Nothing
Shadow Roktavor 4Cross Fluge

Runner-Ups BC Sol
AS Gallus Krusher Doomscizor 2Vortex Hunter
Omni Odax Upper Yielding
Deep Caynox 4Flow Bearing
Top 4 Raging Bulls
SB Rios Surge Xcalius 1 Iron
Nova Nepstrius Heavy Press
Shelter Regulus 5Star Tower
Uber Unicrest Triple Revolve
Top 4 BC Sol
BC Galleon Hyper Horusood Gravity Xtreme
Raging Roktavor Limited Press
King Kerbeus Knuckle Unite
Top 8 AS Gallus
Royals Maximus Garuda 8 Flugel
Maximus Garuda 8Flow Flugel
King Kerbeus Knuckle Unite
Raging Roktavor Force Jaggy
Top 8 BC Sol
Sunbat United Tempest Wyvron 4Glaive Atomic
Tempest Wyvron 4 Atomic
Quill Quetziko Quarter Hold
Storm Spryzen Limited Press
Top 8 SB Rios
Fire Souls Unknown Top 8 Raging Bulls
Tango Rhythms Unknown Top 11 BC Sol
Rocks Unknown Top 11 Raging Bulls
BC Lago Unknown Top 11 SB Rios

Battles

Round 1

  • Raging Bulls vs. Rocks = Raging Bulls (3-0)
    • Round 3: Joshua Burns (Blast Jinnius 5Glaive Guard) vs. Unknown Rocks Blader (Hyper Horusood Gravity Xtreme) = Joshua & Jinnius
      • Unknown Round: Joshua & Jinnius (Burst Finish; 2pts)
  • BC Sol vs. Tango Rhythms = BC Sol (3-0)
    • Round 1: Valt Aoi (Genesis Valtryek 6Vortex Reboot) vs. Lionel Mecca (King Kerbeus Knuckle Unite) = Valt & Valtryek
      • Unknown Round: Valt & Valtryek (Burst Finish; 2pts)
    • Round 2: Silas Karlisle (Kinetic Satomb 2Glaive Loop) vs. Unknown Tango Rhythms Blader (Hyper Horusood Gravity Xtreme) = Silas & Satomb
      • Unknown Round: Silas & Satomb (Burst Finish; 2pts)
    • Round 3: Cuza Ackermann (Alter Cognite 6Meteor Trans) vs. Unknown Tango Rhythms Blader (Omni Odax Upper Yielding) = Cuza & Cognite
      • Unknown Round: Cuza & Cognite (Burst Finish; 2pts)
  • SB Rios vs. BC Lago = SB Rios (3-0)
    • Round 1: Ren Wu Sun (Unknown Bey) vs. Unknown BC Lago Blader (Dark Doomscizor Knuckle Unite) = Ren Wu
      • Unknown Round: Ren Wu (Burst Finish; 2pts)
    • Round 2: Stan Hamburg (Nova Nepstrius Heavy Press) vs. Unknown BC Lago Blader (Raging Roktavor Knuckle Unite) = Stan & Nepstrius
      • Unknown Round: Stan & Nepstrius (Burst Finish; 2pts)
    • Round 3: Xander Shakadera (Surge Xcalius 1 Iron) vs. Unknown BC Lago Blader (Storm Spryzen Gravity Revolve) = Xander & Xcalius
      • Unknown Round: Xander & Xcalius (Burst Finish; 2pts)
  • Sunbat United vs. Unknown Team = Sunbat United
  • AS Gallus vs. Unknown Team = AS Gallus (off-screen)
  • Royals vs. Unknown Team = Royals (off-screen)
  • BC Galleon vs. Unknown Team = BC Galleon (off-screen)
  • Fire Souls vs. Unknown Team = Fire Souls (off-screen)

Round 2

  • Royals vs. BC Sol = BC Sol (3-1)
    • Round 1: Ghasem Madal (Maximus Garuda 8 Flugel) vs. Silas Karlisle (Kinetic Satomb 2Glaive Loop) = Ghasem & Garuda (2-0)
      • Round 1: Ghasem & Garuda (Burst Finish; 2pts)
    • Round 2: Arthur Lawrence (King Kerbeus Knuckle Unite) vs. Cuza Ackermann (Alter Cognite 6Meteor Trans) = Cuza & Cognite (2-0)
      • Round 1: Cuza & Cognite (Burst Finish; 2pts)
    • Round 3: Jeff Peterson (Raging Roktavor Force Jaggy) vs. Shasa Guten (Giga Gaianon Vertical Cycle) = Shasa & Gaianon (2-0)
      • Round 1: Shasa & Gaianon (Burst Finish; 2pts)
    • Round 4: Ghasem Madal (Maximus Garuda 8Flow Flugel) vs. Valt Aoi (Genesis Valtryek 6Vortex Reboot) = Valt & Valtryek (2-0)
      • Round 1: Valt & Valtryek (Burst Finish; 2pts)
  • SB Rios vs. Sunbat United = SB Rios (3-1)
    • Round 1: Stan Hamburg (Nova Nepstrius Heavy Press) vs. Django Del Toro (Quill Quetziko Quarter Hold) = Stan and Nepstrius (2-0)
      • Round 1: Stan and Nepstrius (Burst Finish; 2pts)
    • Round 2: Xander Shakadera (Surge Xcalius 1 Iron) vs. Ataru Okinaka (Storm Spryzen Limited Press) = Xander and Xcalius (2-0)
      • Round 1: Xander and Xcalius (Burst Finish; 2pts)
    • Round 3: Carlos Thunder (Uber Unicrest Triple Revolve) vs. Wakiya Murasaki (Tempest Wyvron 4Glaive Atomic) = Wakiya and Wyvron (2-0)
      • Round 1: Wakiya and Wyvron (Outcome Unknown; 1pt)
      • Round 2: Wakiya and Wyvron (Survivor Finish; 1pt)
    • Round 4: Xander Shakadera (Surge Xcalius 1 Iron) vs. Wakiya Murasaki (Tempest Wyvron 4 Atomic) = Xander and Xcalius (2-0)
      • Round 1: Xander and Xcalius (Burst Finish; 2pts)
  • AS Gallus vs. BC Galleon = AS Gallus (3-0)
    • Round 1: Daigo Kurogami (Krusher Doomscizor 2Vortex Hunter) vs. Spark Torres (Hyper Horusood Gravity Xtreme) = Daigo & Doomscizor
      • Unknown Round: Daigo & Doomscizor (Burst Finish; 2pts)
    • Round 2: Ruck Mar (Omni Odax Upper Yielding) vs. Sara Sanchez (Raging Roktavor Limited Press) = Ruck & Odax (2-0)
      • Round 1: Ruck & Odax (Burst Finish; 2pts)
    • Round 3: Clio Delon (Deep Caynox 4Flow Bearing) vs. Xavier Kappa (King Kerbeus Knuckle Unite) = Clio & Caynox (2-0)
      • Round 1: Clio & Caynox (Survivor Finish; 1pt)
      • Round 2: Clio & Caynox (Survivor Finish; 1pt)
  • Raging Bulls vs. Fire Souls = Raging Bulls (off-screen)

Semi-Finals

  • BC Sol vs. SB Rios = SC Sol (3-2)
    • Round 1: Xander Shakadera (Surge Xcalius 1 Iron) vs. Silas Karlisle (Kinetic Satomb 2Glaive Loop) = Xander & Xcalius (2-1)
      • Round 1: Silas & Satomb (Survivor Finish; 1pt)
      • Round 2: Xander & Xcalius (Burst Finish; 2pts)
    • Round 2: Stan Hamburg (Nova Nepstrius Heavy Press) vs. Rickson Clay (Jumbo Jormuntor Jerk Unite) = Rickson & Jormuntor (2-1)
      • Round 3: Rickson & Jormuntor (Ring-Out Finish; 1pt)
    • Round 3: Cuza Ackermann (Alter Cognite 6Meteor Trans) vs. Ren Wu Sun (Shelter Regulus 5Star Tower) = Ren Wu & Regulus (2-0)
      • Round 1: Ren Wu & Regulus (Burst Finish; 2pts)
    • Round 4: Valt Aoi (Genesis Valtryek 6Vortex Reboot) vs. Ren Wu Sun (Shelter Regulus 5Star Tower) = Valt & Valtryek (2-0)
      • Round 1: Valt & Valtryek (Burst Finish; 2pts)
    • Round 5: Valt Aoi (Genesis Valtryek 6Vortex Reboot) vs. Xander Shakadera (Surge Xcalius 1 Iron) = Valt & Valtryek (2-1)
      • Round 1: Xander & Xcalius (Ring-Out Finish; 1pt)
      • Round 2: Valt & Valtryek (Burst Finish; 2pts)
  • AS Gallus vs. Raging Bulls = Raging Bulls (3-1)
    • Round 1: Joshua Burns (Blast Jinnius 5Glaive Guard) vs. Ruck Mar (Omni Odax Upper Yielding) = Joshua & Jinnius (2-0)
      • Round 1: Joshua & Jinnius (Burst Finish; 2pts)
    • Round 2: Clio Delon (Deep Caynox 4Flow Bearing) vs. Dylan Summers (Raging Roktavor Force Jaggy) = Clio & Caynox (2-0)
      • Round 1: Clio & Caynox (Unseen Outcome; 1pt)
      • Round 2: Clio & Caynox (Survivor Finish; 1pt)
    • Round 3: Free De La Hoya (Drain Fafnir 8 Nothing) vs. Daigo Kurogami (Krusher Doomscizor 2Vortex Hunter) = Free & Fafnir (2-0)
      • Round 1: Free & Fafnir (Burst Finish; 2pts)
    • Round 4: Daigo Kurogami (Krusher Doomscizor 2Vortex Hunter) vs. Joshua Burns (Blast Jinnius 5Glaive Guard) = Battle continued in next episode
      • Round 1: Daigo & Doomscizor (Ring-Out Finish; 1pt)
      • Round 2: Joshua & Jinnius (Burst Finish; 2pts)

Final

  • BC Sol vs. Raging Bulls (3-2)
    • Round 1: Rantaro Kiyama (Berserk Roktavor 4Cross Flugel) vs. Richard Yello (Shadow Roktavor 4Cross Flugel) = Rantaro & Roktavor (2-0)
      • Round 1: Rantaro & Roktavor (Burst Finish; 2pts)
    • Round 2: Cuza Ackermann (Alter Cognite 6Meteor Trans) vs. Joshua Burns (Blast Jinnius 5Glaive Guard) = Joshua & Jinnius (2-0)
      • Round 1: Joshua & Jinnius (Burst Finish; 2pts)
    • Round 3: Silas Karlisle (Kinetic Satomb 2Glaive Loop) vs. Free De La Hoya (Drain Fafnir 8 Nothing) = Free & Fafnir (2-0)
      • Round 1: Free & Fafnir (Burst Finish; 2pts)
    • Round 4: Valt Aoi (Genesis Valtryek 6Vortex Reboot) vs. Joshua Burns (Blast Jinnius 5Glaive Guard) = Valt & Valtryek (3-1)
      • Round 1: Joshua & Jinnius (Ring-Out Finish; 1pt)
      • Round 2: Valt & Valtryek (Ring-Out Finish; 1pt)
      • Round 3: Valt & Valtryek (Burst Finish; 2pts)
    • Round 5: Silas Karlisle (Kinetic Satomb 2 Loop > Kinetic Satomb 2Vortex Loop) vs. Joshua Burns (Blast Jinnius 5Glaive Guard) = Silas & Satomb (2-1)
      • Round 1: Joshua & Jinnius (Survivor Finish; 1pt)
      • Round 2: Silas & Satomb (Burst Finish; 2pts)

Gallery

Video

Trivia

  • The World League plays the same role as those of the World Championships in the Original Series as well as Big Bang Bladers in the Metal Saga.
  • This is the only World Tournament that doesn't feature the protagonist winning the final battle.

References

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.